Baigėsi vienas įdomiausių ir tikriausiai daugiausiai atgarsio sulaukusių projektų “Žemaičių egzaminas”!

Idėja surengti žemaičių egzaminą kilo prieš gerus 3 metus, tačiau praėjo ne viena diena, kol idėja virto kūnu. Pagrindinis postūmis jį surengti buvo ir prasidėjusi pandemija, ir viešojoje erdvėje vis pasirodantys komentarai, kad kažkas yra didesnis žemaitis, negu kitas žemaitis, kad tam tikrose situacijose nebekalbama ar nerašoma žemaitiškai.

Šiemet, kai startavo naujas EUROPE DIRECT Telšiai etapas, kai pasikeitė projekto priimančioji organizacija, pildant paraišką 2020 m. veikloms, pagalvota, kad be kitų prioritetinių sričių, Europos Komisija remia ir regionų išskirtinumą bei tradicijų išsaugojimą. Tad į veiklas buvo įtrauktas ir „Žemaičių egzaminas“. Suvienijus jėgas su EUROPE DIRECT Telšiai priimančiąja organizacija – Žemaitijos turizmo informacijos centru – egzaminas išaugo į didžiulį ir išskirtinį renginį, įtraukusį ne vieną žemaitį, jam prijaučiantį ar širdyje tokiu esantį. Galvojant apie projekto sklaidą bei jo įgyvendinimą, į partnerius buvo pakviesti aplinkinių rajonų turizmo informacijos centrai, kultūros, švietimo centrai, nacionalinių bei regioninių parkų direkcijos, Žemaičių muziejus „Alka“, Žemaičių kultūros draugija. Taip iš mažos idėjos ir išaugo mūsų „Žemaičių egzaminas“, kuris, tikimės, gyvuos ne vienerius metus.

Pagrindinė egzamino idėja buvo sukurti trumpus video siužetus, kuriuose įvairiomis temomis apie Žemaitiją kalbėtų žinomi Telšių krašto žmonės, o mes, organizatoriai, tuose pašnekesiuose rastume pasislėpusius „Žemaičių egzamino“ klausimus. Taip ir buvo.

Žaidime buvo 20 klausimų, kurie vieniems buvo lengvai įkandami, kitiems – sunkoki. Klausimai egzaminui sudaryti taip, kad jie nebūtų per daug lengvi ir greitai atspėjami, kad ir į juos atsakant, būtų gaunama informacija ar sužinoma naujų dalykų apie Žemaitiją. Šiandien, suskaičiavus egzamino rezultatus ir paskelbus nugalėtojus, „Žemaičių egzaminą“ vėl galima žaisti https://www.zemaiciuegzaminas.lt/ ir pagaliau išsiaiškinti, kurie tie teisingi atsakymai.

Tą parą, kai vyko „Žemaičių egzaminas“ dėl apdovanojimų, prie žaidimo iš telefonų, stacionarių kompiuterių bei planšečių jungtasi 3678 kartus, jame dalyvavo 2137 asmenys. Egzamino dalyvių didžioji dauguma – iš Lietuvos teritorijos. Taip pat buvo žaista iš Norvegijos, Vokietijos, Jungtinė Karalystės, Švedijos, Baltarusijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Danijos, Islandijos ir kt. Žaidė ir dzūkai, ir žemaičiai, ir kiti lietuviai. Žaidė ir LR Seimo nariai, ir savivaldybių tarybų nariai, ir įmonių ar organizacijų kolektyvai, ir moksleiviai.

Planuodami „Žemaičių egzamino“ eigą, metodiką, veiklas, kurdami video siužetus, mes patys netikėjome, kad jis sulauks tokio atgarsio mūsų krašte. O perskaitę komentarus, išgirdę žaidėjų atsiliepimus, išanalizavę rezultatus, jau galvojame, ką būtų galima patobulinti ar daryti kitaip. Vadinasi, jei galvojame, bus ir tęsinys. Juk mūsų Patria Una tiek daug visko dar turi.

Primename “Žemaičių egzamino” laimėtojus:

I – oji vieta – Vilima Meškauskienė (Telšiai)
II – oji vieta – Genutė Matevičiūtė (Plateliai, Plungės r.)
III – oji vieta – Dalia Mačiuitienė (Plungė)